ÇORUM OĞUZLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SN. SÜLEYMAN ATCIOĞLU 'NUN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

İLÇEMİZ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SN. SÜLEYMAN ATCIOĞLU 'NUN  ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Bugün 24 Kasım öğretmenler günü.

Bugüne ÖĞRETMENLER GÜNÜ denilerek anlam katılmış, önem kazandırılmıştır. Bugün, fedakâr öğretmenleri hatırlama ve kıymetlerini yâd etme günüdür.

Öğretmen sorumluluğu büyük, dikenleri çok, bir o kadar da zorlu bir yolun yolcularıdır. Bu yolda her türlü zorluğa razı olurlar, ellerinden gelen uğraşı ve çabayı büyük bir fedakarlıkla ortaya koyarlar. İnsanlığın yararına olan her şeyi öğretir ve öğütlerler. Toplumun ilerlemesine, çağın gerektirdiği teknolojik yeniliğe, birlik ve beraberliğin sağlanmasına, hoşgörüye, merhametli olmaya ve insanlığın gerektirdiği tüm davranışların öğretilmesine azim ve kararlılıkla gayret gösterirler.

Öğretmenlik, öğrencilerin kalplerine sevgi ve güven aşılarken beyinlerine hayatı kazımaktır. Öğretmenlerin ağızlarından çıkan her kelimenin ayrı bir değeri ayrı bir önemi ve yerinde bir sebebi vardır.

Bizler öğretmenler gününü, öğretmenlerimize duyduğumuz sevgi-saygı için, onların bize anlattıkları öğrettikleri her kelime için, bize kazandırdıkları ve yeri geldiğinde bize anne, baba ondukları için, bizlerden temeli sağlam, büyük insanlar yetiştirmeyi amaçladıkları için kutlarız.

Dünyadaki bütün mesleklerin temelinde öğretmenler yer alır. Bu yüzden yaptıkları sadece insanları ders konusunda bilgilendirmek değil, en iyi şekilde çevreyi, hayatı, varlıkları tanıtarak; bir aile ortamı içerisinde öğrencilerini hayata hazırlamaktır.

Bu yüzden her kelimesi bu kadar değerli olan bir insan için denilebilecek söz, edilebilecek iltifat, verilebilecek değerin, ölçüsü yoktur.

Atatürk, öğretmenlere her zaman değer vermiş ve Bir ulusun kalkınmasında öğretmenin önemini belirtmek için "Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır." diyerek öğretmenlere olan güvenini dile getirmiştir. Atatürk aynı zamanda "Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştireceksiniz" sözüyle de öğretmenlere sorumluluklar yüklemiştir.

Saygıdeğer Meslektaşlarım;

Öğrencilerimizi bilgiyle donatırken; onları vicdanlı ve ahlaklı olarak da yetiştirmeliyiz. Onlara örnek ve model olmalıyız. Milli ve manevi değerlerimizi; vatan sevgisini, millet sevgisini ve bayrak sevgisini vermeliyiz.

 

İnsanın hem kendine hem de ulusuna yararlı olabilmesi için sadece bilgi edinmesi yetmemektedir. Esas olan eğitimdir. Eğitimli insan, kendisinin ve çevresindekilerin problemlerini çözerken olayları sorgular, araştırır, bir çözüm üretir. Eğitimsiz insan ise kulaktan duyduğu fikirlere kapılır ve bir noktaya saplanıp kalır.

Öğretmen ise, Öğrencisinin bilgisini sorgular, sorunlarından kaçmaz, Onu en iyi özelliklere sahip bir insan olarak yetiştirmeye çalışır.

Bu bakışla öğretmen toplumu şekillendiren, topluma yön veren ve öğrenciyi geleceğe hazırlayan bir bilgi ve beceri pına­rıdır. Onun için öğretmenlik çok kutsal bir meslektir.

Öğretmenler günü, öğretmenlerimiz ile öğrenciler arasında sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gün olmalıdır. Zira bu müstesna güne anlam ve önemi itibariyle bakıldığında; öğretmene gösterilen sevgi ve saygının bir bakıma topluma verilen değerin de yansıması olduğu asla unutulmamalıdır.

 

Bu duygu ve düşünceyle öğretmenlik mesleğine yeni başlamış öğretmenlere mesleklerinin bilincinde olmalarını hatırlatıyor, memleketimize milletimize üstün hizmetleri geçmiş tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. Emekli olanlara sevgi ve saygılarımı sunuyor; ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.

Hükümet Konağı 19070 Oğuzlar/ÇORUM - 0364 561 73 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.